sprężarki śrubowe bezolejowe
Do czego się wykorzystuje sprężarkę śrubową?
8 lipca 2020
Pokaż wszystkie

Czy każdy może serwisować sprężarki?

sprężarka boge

Profesjonalny sprzęt wymaga profesjonalnej opieki. To oczywiste. Właśnie z tego powodu sprężarki powinny być serwisowane. To dzięki temu mogą pracować sprawnie, wydajnie i długo. Regularne serwisowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia nagłej awarii i przestojów w pracy. Właśnie z tych powodów powinno się dbać o sprężarkę na bieżąco. Kto może się tym zajmować? Kto powinien prowadzić serwis sprężarek?

Postaw na autoryzowany warsztat

Najlepiej jest serwisować sprężarki w autoryzowanym przez ich producenta warsztacie. Punkty z autoryzacją są szczegółowo sprawdzane oraz kontrolowane pod kątem przestrzegania wszystkich wymaganych procedur naprawczych i serwisowych. W takich punktach pracownicy mają dostęp do specjalistycznej wiedzy oraz instrukcji napraw i postępowania z maszynami pochodzącymi od konkretnego producenta. Dzięki temu można mieć do nich duże zaufanie i być pewnym, że doskonale wywiążą się ze swoich obowiązków.

Pewne ryzyko – zachowaj czujność

Sprężarki to drogie, specjalistyczne urządzenia, które są wykorzystywane w zakładach przemysłowych, mechanicznych, lakierniczych itd. Czasami są też używane w szpitalach. To ważne urządzenia, bez których działanie niektórych firm lub instytucji jest wstrzymane. Właśnie dlatego maszyny muszą być sprawne. By były sprawne, muszą być odpowiednio zadbane, a co za tym idzie, powinni dbać o nie profesjonaliści. Jeśli trafią one pod opiekę tzw. złotych rączek lub innych osób, które po raz pierwszy spotykają się z naprawą sprężarki, dalsza sprawność urządzenia może stanąć pod znakiem zapytania.

Zatrudnianie do tych zadań osób niewykwalifikowanych wiąże się z dużym ryzykiem. Pamiętajmy też, że niewprawna naprawa maszyny może przynieść więcej kłopotów niż pożytku. W takim wypadku trzeba się liczyć z tym, że naprawa konsekwencji źle wykonanej naprawy lub konserwacji może być dużo trudniejsza i bardziej kosztowna. Może też wiązać się z dodatkowymi przestojami w pracy, a co za tym idzie – ze stratami.

Zadanie specjalne – profesjonalny serwis sprężarek

By dobrze serwisować sprężarki, należy mieć dużą wiedzę z zakresu mechaniki oraz budowy tych urządzeń. Nie jest to wiedza ogólna ani powszechnie dostępna. Z tego powodu niewielu mechaników jest w stanie zająć się urządzeniem w sposób prawidłowy. Przy okazji warto też zaznaczyć, że wiele sprężarek powinno się naprawiać w miejscu, w którym są używane. Te urządzenia często są zbyt duże, by je po prostu transportować do punktu naprawy. Jest to o tyle problematyczne, że mechanik musi mieć w swojej podróżnej skrzynce narzędziowej wszystko, co może przydać mu się w czasie naprawy.

Szybsze działanie – wykwalifikowany mechanik

Wykwalifikowany mechanik z całą pewnością szybciej upora się z serwisowaniem maszyny, niż ktoś, kto dopiero się uczy jej budowy i nie zna zasad działania. Szybsza naprawa to szybszy powrót do pracy. Ostatecznie to same korzyści dla właściciela maszyny. Pamiętajmy, że w biznesie liczy się każda minuta. Kiedy maszyny stoją, nie przynoszą zarobków, a nawet generują straty. Właśnie z tego powodu ważne jest, by ich naprawę powierzać wyłącznie profesjonalistom.

To nie jest zadanie dla amatorów

Czy potrafisz nazwać i wymienić wszystkie elementy, jakie składają się na sprężarkę? Czy możesz dokładnie omówić, jak ona działa? Potrafisz opisać relacje, jakie zachodzą pomiędzy poszczególnymi jej układami? Jeśli nie, to nie powinieneś zabierać się za serwisowanie maszyny. Lepiej będzie, jeśli to zadanie powierzysz fachowcom z autoryzowanego serwisu. Jeśli nie wiesz, gdzie ich znaleźć, to informacja o ich danych kontaktowych z pewnością jest dostępna na stronie internetowej producenta sprężarek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *