Najczęstsze usterki u sprężarek
8 maja 2020
sprężarka boge
Czy każdy może serwisować sprężarki?
3 września 2020
Pokaż wszystkie

Do czego się wykorzystuje sprężarkę śrubową?

sprężarki śrubowe bezolejowe

Sprężone powietrze zostaje wytwarzane przez sprawne urządzenia – jest niezbędne w wielu gałęziach przemysłu: od maszynowego, przez farmaceutyczny aż do spożywczego. Sprzętem, który je wytwarza i który będzie rozwiązaniem dla wielu dużych i mniejszych firm, jest na pewno sprężarka śrubowa.

Sprężarki śrubowe – kilka ważnych informacji

Każde przedsiębiorstwo musi zadbać o wydajny sprzęt, który będzie jednocześnie pracował bezpiecznie oraz efektywnie. Jeśli chodzi o sprężarki śrubowe, są to maszyny, które przyspieszają wykonywanie wielu prac. Wpływają również na to, że większość procesów przebiega sprawniej i o wiele wydajniej. Tego typu sprężarki są niezastąpione, jeśli chodzi o skuteczne dostarczanie czystego, sprężonego powietrza. Co ważne, pozwalają one utrzymać najwyższy stopień jakości produkcji oraz higieny – nawet w trudnych warunkach pracy.

Są to też sprzęty bardzo wytrzymałe: zarówno jeśli chodzi o sprężarki stacjonarne w zakładach przemysłowych, jak i sprężarki mobilne, użytkowane na placach budowy. Obecnie trudno sobie wyobrazić wykonywanie wielu rodzajów zadań, bez pomocy właśnie takich maszyn. W zależności od ich właściwości i wydajności, sprężarki śrubowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, tj. w przemyśle: maszynowym, elektronicznym, lotniczym, morskim, farmaceutycznym i spożywczym.

Rodzaje sprężarek śrubowych i ich przeznaczenie

Zasada działania tych maszyn polega na tłoczeniu powietrza poprzez stałe zmniejszanie przestrzeni między obracającymi się śrubami (wirnikami). Wyróżnia się zaś sprężarki bezolejowe i olejowe. Śrubowe olejowe są zdecydowanie mocniejsze, bo olej bierze udział w uszczelnianiu systemu tłoczącego, a także reguluje temperaturę (rozprowadzając ciepło). W kolejnym etapie pracy sprężarki, olej jest oddzielany od sprężonego powietrza, schładzany, a następnie kierowany znowu do komory układu. Natomiast pozostałości wody oraz oleju są odfiltrowywane na wylocie. Części zanieczyszczeń nie udaje się jednak wyeliminować w całości.

Stąd też właściwym sposobem wykorzystania takich sprężarek będą fabryki, zakłady mechaniki czy place budowy. To znaczy miejsca, w których drobne zanieczyszczenia nie będą sprawiać problemów. Natomiast jeśli chodzi o sprężarki śrubowe bezolejowe, są one przeznaczone do miejsc, w których występuje potrzeba uzyskania powietrza pod ciśnieniem, czystego w 100%. Będzie to więc na pewno przemysł: spożywczy, farmaceutyczny czy papierniczy.

Zastosowanie sprężarek śrubowych

Modele śrubowe są wykorzystywane przede wszystkim tam, gdzie niezbędne jest zachowanie powietrza o optymalnej czystości oraz wysokiej jakości. Sprawdzą się one więc w miejscach z restrykcyjnymi wymogami sanitarnymi, technicznymi i technologicznymi. Niezależnie od tego, czy będą to fabryki, zakłady przemysłowe, hale produkcyjne czy też większe warsztaty. Sprężarki śrubowe mogą pracować nieustannie, dlatego zapewniają szybki, a zarazem niezwykle wydajny proces produkcji. Nie są też nadmiernie głośne.

Bezolejowe modele sprężarek (a więc takie, które nie będą wpływać w niepożądany sposób na właściwości i jakość wytwarzanych produktów), sprawdzą się na przykład, jeśli chodzi o przemysł papierniczy oraz komputerowy. Sprężarki śrubowe (olejowe i bezolejowe), również są wykorzystywane do takich prac jak: lakierowanie proszkowe i natryskowe, piaskowanie, zasilanie narzędzi oraz silników, napełnianie zbiorników gazami technicznymi, sprężanie gazów procesowych w branży hutniczej, sprężanie gazu koksowniczego, sprężanie gazu naturalnego przed turbinami gazowymi, a także procesy transportowe i załadunkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *