osuszacz ziębniczy
Metody radzenia sobie z wilgocią
22 stycznia 2019
osuszacz ziębniczy
Osuszacze przemysłowe – kupić czy wypożyczyć?
13 marca 2019
Pokaż wszystkie

Jak działa osuszacz powietrza?

osuszacz adsorpcyjny

W wielu domach i mieszkaniach dość duży problem stanowi zbyt wysoka wilgotność powietrza. Powodów takiej sytuacji może być wiele, najczęściej jest to jednak zła wentylacja pomieszczeń wynikająca z błędów w budowie i wykończeniu wnętrz. Powodem może być też usytuowanie budynku nieopodal podmokłych terenów. Konsekwencją takiej sytuacji są nie tylko nieestetycznie prezentujące się wykwity na ścianach, ale i pogorszenie się jakości powietrza, które zawilgocone może powodować szereg chorób i alergii. Już nie mówiąc o tym, że w słabo wentylowanych pomieszczeniach gromadząca się wilgoć powoduje duszny, nieprzyjemny zapach, który sprawia, że przebywanie w mieszkaniu nie jest już takie przyjemne. Dobrym rozwiązaniem wszelkich problemów z wilgocią są osuszacze powietrza.

Różne rodzaje osuszaczy powietrza – jak działają?

Każdy, kto nosi się z myślą o zakupie takiego właśnie urządzenia powinien wiedzieć, że sposób działania osuszacza, jego wydajność oraz funkcjonalność w dużej mierze zależą od tego, jakie parametry posiada urządzenie, na które się zdecydujemy. Pierwszym rodzajem osuszaczy są urządzenia kondensacyjne – zasysają one powietrze, skraplają i transportują krople wilgoci do zbiornika. Są wydajne i mogą pracować w każdym rodzaju pomieszczenia. Innym typem osuszaczy są modele absorpcyjne, gdzie powietrze jest pobierane i skraplane poprzez rotor.

Niestety, ten rodzaj osuszaczy może podgrzewać powietrze nawet o 10 stopni, dlatego też nie zawsze są one komfortowe w użyciu i najczęściej stosuje się je w piwnicach. W końcu, na rynku znajdziemy także osuszacze ziębnicze, które posiadają w swoim wnętrzu parowniki oraz wymienniki, co pozwala na stabilizację temperatury powietrza. Natomiast, w przypadku profesjonalnego zastosowania takich urządzeń, najlepiej sprawdzają się modele budowlane i przemysłowe, które mają duże rozmiary, ale analogicznie – mają także bardzo dużą wydajność.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat tych urządzeń?

Przede wszystkim zawsze warto zestawić wielkość pomieszczeń, które będziemy chcieli osuszać zakupionym urządzeniem z wydajnością modeli, jakie nas zainteresują. Koniecznie trzeba zakupić urządzenie o odpowiedniej mocy, aby faktycznie było ono w stanie efektywnie odprowadzać nadmiar wilgoci z powietrza. Czasem, w przypadku dwóch lub trzech pięter trzeba rozważyć, czy nie lepiej zakupić dwa lub trzy urządzenia o średniej mocy zamiast jednego, wielkiego osuszacza.

Mając na myśli wydajność urządzenia zestawia się parametr przepływu powietrza, a także mocy urządzenia, która wpływa na szybkość działania osuszacza. Pobór energii takiego urządzenia możemy natomiast odczuć podczas płacenia rachunków za energię elektryczną. Dlatego też najlepszym wyjściem jest odpowiednie dobranie urządzenia do przestrzeni, na jakiej ma pracować.

Kolejnymi istotnymi parametrami jest zakres temperatur i poziomu wilgotności. Ważne, aby sprawdzić, czy interesujący nas model będzie odpowiedni do posiadanych przez nas warunków. Dodatkowo, osuszacze mogą być sterowane na pilota, co znacząco zwiększa komfort ich użytkowania. Urządzenia, które są wyposażone w higrometr dodatkowo mogą nam na bieżąco mierzyć poziom wilgotności powietrza.

W momencie, kiedy jest zbyt wysoka – urządzenie może włączyć się automatycznie, a kiedy jej poziom jest akceptowalny – urządzenie samo się wyłączy. Szczecin jest miastem, w którym znajdziemy szereg profesjonalnych sklepów z takim właśnie sprzętem, gdzie możemy na żywo zobaczyć jak wyglądają takie urządzenia, a także możemy je między sobą porównać jeszcze zanim dokonamy zakupu konkretnego modelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *