sprężarka
Jak sprawdzić wydajność sprężarki?
22 grudnia 2018
Pokaż wszystkie

Jak wybrać osuszacz?

osuszacz adsorpcyjny

Osuszacze sprawdzają się w wielu sytuacjach. Po pierwsze wykorzystywane są na budowie, gdyż tam mogą się generować duże ilości wilgoci powodujące problemy podczas budowy. Można je wykorzystywać także w pomieszczeniach domowych. Takie osuszanie pomieszczeń może zapobiegać powstawaniu grzybów niekorzystne wpływających na zdrowie. Oczywiście osuszacze dobrze będą się sprawdzały w miejscach, gdzie konieczne jest utrzymanie stałego niskiego poziomu wilgotności, np. w muzeach. Jak zatem wybrać odpowiedni osuszacz?

Co to w ogóle są osuszacze?

Osuszacze powietrza to urządzenia, które mają pochłaniać wilgoć znajdującą się w powietrzu, prowadząc tym samym do zmniejszenia jej ilości w powietrzu. Zazwyczaj odbywa się to na dwa sposoby. Pierwszy polega na skraplaniu pary wodnej i odprowadzaniu wody do zbiornika. Natomiast drugi to adsorpcja. Zazwyczaj osuszacze zasilane są prądem, a wyglądem przypominają lodówki lub klimatyzatory. Oczywiście ich parametry mogą się różnić w zależności od typu osuszacza.

Do czego służą osuszacze?

Jak już wspomniano, osuszacze mają na celu pozbycie się wilgoci z powietrza. Oczywiście nie jest co celem samym w sobie. Mniejszy poziom wilgoci w powietrzu zmniejsza ryzyko powstawania grzybów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Ponadto przedmioty, np. muzealne dzieła sztuki lub domowe meble, są mniej narażone na niszczenie, kiedy wilgotność spada. Co więcej, osuszacze są świetnym rozwiązaniem na budowie, gdzie osuszanie pomieszczeń pozwala na prowadzenie kolejnych etapów budowy. To z kolei bardzo często przyśpiesza realizację przedsięwzięcia.

Rodzaje osuszaczy

Rodzaje osuszaczy wyróżnia się w zależności od tego, jaką metodę osuszania powietrza wykorzystują. Bardzo popularne osuszacze ziebnicze, zwane także kondensacyjnymi wykorzystują zjawisko osadzania się pary wodnej na zimnych powierzchniach, by następnie tak powstałą wodę odprowadzić do osobnego zbiornika. Z kolei osuszacze adsorpcyjne wykorzystują fakt, że niektóre substancje pochłaniają wodę zawartą w powietrzu.

Osuszacz ziębniczy

Osuszacz ten jest inaczej zwany osuszacze kondensacyjnym. Jego głównymi elementami są sprężarka, wentylartor oraz dwa wymienniki ciepła, z których jeden ogrzewa, a drugi chłodzi. Układ chłodniczy jest hermetyczny, ale należy pamiętać, że filtr musi być wymieniany regularnie. Osuszacze ziębnicze stosuje przy dużej temperaturze i dużej wilgotności. Wraz ze spadkiem tych wartości spada też wydajność urządzenia. Najlepiej sprawdzają się na budowach oraz w miejscach, gdzie poziom wilgotności jest bardzo wysoki.

Osuszacze adsorpcyjne

Osuszacze adsorpcyjne zbudowane są z rotora oraz systemu odprowadzania powietrza. Ten rodzaj osuszacze można podzielić na osuszacze do użytku domowego oraz te profesjonalne. W przypadku tych drugich system odprowadzania powietrza jest przygotowany tak, aby było ono wydalane na zewnątrz pomieszczenia. Osuszacze adsorpcyjne pochłaniają więcej prądu niż ich kondensacyjne odpowiedniki, ale bardziej nadają się do użytku wewnątrz pomieszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *