filtry do sprężarek
Czy filtry do sprężarek gwarantują najczystsze powietrze?
12 września 2019
sprężarka śrubowa
Sprężarki śrubowe – zasada działania
15 listopada 2019
Pokaż wszystkie

Kiedy należy wymienić sprężarkę?

sprężarka tłokowa olejowa

Sprężarki są szeroko wykorzystywane w różnych zakładach przemysłowych, warsztatach, ale to już po prostu we własnym zakresie w domach. Warto mieć nawet najprostszy kompresor tłokowy, dzięki któremu będzie można bez problemu napompować koło w rowerze czy materac. Trudno za każdym razem korzystać ze sprzętu pożyczonego lub szukać warsztatu, w którym będzie można skorzystać z tak prostej usługi. Współcześnie, w wielu domach znajdują się bardzo proste sprężarki, jak również są na wyposażeniu warsztatów czy większych zakładów przemysłowych. Kiedy starą sprężarkę należy wymienić na nową?

Kiedy należy wymienić sprężarkę na nową?

Stare sprężarki nie pracują efektywnie, charakteryzują się na przykład bardzo małą siłą ssania powietrza, a także bardzo niską wydajnością efektywną. Jednocześnie tego typu sprzęt cały czas pobiera prąd. Bilans zysków i strat jest zatem dramatyczny. Maszyny generują bardzo duże koszty podczas eksploatacji, nie gwarantują ciągłej pracy bez przerw, a jednocześnie pochłaniają sporo pieniędzy.

Jeżeli opisywana sytuacja trwa dłużej, to najwyższy moment na zakup nowej sprężarki. Nowoczesne sprężarki śrubowe olejowe lub bezolejowe gwarantują doskonałe parametry wydajności. To szczególnie ważne w przypadku używania sprężarki w celach zarobkowych. Trudno wyobrazić sobie na przykład efektywne lakierowanie aut bez sprawnie działającej sprężarki. Przestoje w pracy związane ze źle działającym sprzętem powinny być motywatorem do zakupu nowego modelu.

Niskie ciśnienie sprężarki i mała wydajność efektywna

Niskie ciśnienie sprężarki, które nie jest wystarczające do zasilania narzędzi pneumatycznych czy innego sprzętu, powinno skłonić do zakupu bardziej nowoczesnego modelu. Współczesne sprężarki śrubowe oferują szeroki zakres ciśnień, co jest szczególnie ważne w przypadku sprężarek dedykowanych do warsztatów. Mała wydajność efektywna, czyli bardzo mała ilość tłoczonego powietrza na minutę, to kolejny problem.

Praca z taką sprężarką jest mało wydajna. Napełnianie butli sprężonym gazem, nawet jeżeli jej pojemność nie jest zbyt duża, będzie trwało wieki. Sprężarki muszą działać efektywnie, szczególnie jeżeli pracują w trybie bez przystanku 24 godziny na dobę. W takim przypadku sprężarki o bardzo słabych parametrach technicznych będą generowały ciągłe przestoje.

Brak rozwiązań związanych z odzyskiwaniem ciepła

Kolejny punkt kwalifikujący starą sprężarkę do wymiany na nowy model to brak rozwiązań umożliwiających odzyskiwanie ciepła. W przypadku sprężarek olejowych to wymiennik oleju, który umożliwia odzyskanie energii cieplnej ( która podczas pracy sprężarki często dotyczy nawet 90% pochłanianej energii). To naprawdę bardzo dużo. Zdecydowanie mniejsze koszty eksploatacji sprężarki i możliwość ponownego wykorzystania energii cieplnej, gwarantują właśnie systemy do odzyskiwania ciepła.

Wiekowa sprężarka

Jednym z najlepszych serwisów jest serwis sprężarek Gorzów Wielkopolski. Natomiast należy pamiętać, że wiekowa sprężarka, która pracowała kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, powinna być zastąpiona przez bardziej nowoczesny model. Gwarantuje to mniejsze koszty podczas eksploatacji oraz większą wydajność pracy sprzętu. Sprężarki to maszyny wymagające inwestycji, ale ta szybko się zwraca. Te naprawdę duże, które są dedykowane do zakładów przemysłowych są maszynami droższymi. Jednak doskonałą sprężarkę, która perfekcyjnie nadaje się do użytku domowego lub do użytku w warsztatach samochodowych, można kupić już w atrakcyjnych cenach. Aby praca naszego zakładu przynosiła zyski, warto pomyśleć nad zmianą wiekowej sprężarki na nową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *