kompresor
Co świadczy o złym stanie sprężarki?
6 marca 2020
sprężarki śrubowe bezolejowe
Do czego się wykorzystuje sprężarkę śrubową?
8 lipca 2020
Pokaż wszystkie

Najczęstsze usterki u sprężarek

Sprężarkę nazywamy „sercem” instalacji chłodniczych. Są to części złożone, ich awarie wcale nie tak łatwo znaleźć, a jak już jest, to często staje się obciążeniem finansowym dla firmy oraz wyzwaniem dla jej pracowników. Poniżej znajdują się podstawowe informacje na temat awarii sprężarek przemysłowych i najczęściej w nich występujących usterek.

Sprężarka przemysłowa- jaką pełni funkcję?

Są to urządzenia, których zadaniem jest podwyższenie ciśnienia gazu lub wymuszenie jego przepływu. W skrócie ujmując służą do przemieszczenia się gazów wewnątrz. Wydajność sprężarek wyraża się w metrach sześciennych na minutę, a w sprężarkach wysokiego ciśnienia jednostka ulega zmianie, wówczas są to metry sześcienne na godzinę. Urządzenia wykorzystywane są w branży spożywczej, elektronicznej, medycznej i laboratoryjnej. Szeroko stosowane są również w przemyśle motoryzacyjnym.

Jakie są najczęściej występujące awarie sprężarek?

Poniżej przedstawiono najpopularniejsze usterki występujące w sprężarkach. Zazwyczaj to one są winne awarii mechanicznych maszyn.

1. Zbyt mała ilość oleju lub jego zła jakość

Znikoma ilość oleju w sprężarce prowadzi do jej uszkodzenia mechanicznego- zatarcia. Sprężarki wymagają smarowania olejem chłodniczym o odpowiednich parametrach, szczególnie jeśli chodzi o lepkość. Kupując nową sprężarkę o układzie hermetycznym lub półhermetycznym winna być ona napełniona olejem. Dlaczego więc po pewnym czasie go brakuje? Powodów może być kilka, ale podstawowym jest rozległa instalacja, do której przyłączone jest urządzenie. Producent zawsze oferuje sprężarkę z maksymalną ilością oleju, jaka zmieści się w misce olejowej, jednak po kilkunastu godzinach, przy dużej instalacji, może ona wymagać kolejnego napełnienia. W takiej sytuacji, przede wszystkim należy zapewnić odpowiedni obieg oleju, a najlepszym rozwiązaniem jest montaż odolejacza za sprężarką. Efektem będzie krótki obieg oleju na trasie sprężarka-odolejacz-sprężarka, a co za tym idzie? Więcej substancji będzie wracało do urządzenia.

2. Zbyt duża ilość oleju

Chcąc wymienić olej, bardzo dużo osób robi to nadgorliwie, co kończy się awarią maszyny. Jeśli płyn kontrolowany jest na bieżąco i cały czas go brakuje, oznacza to, że gdzieś on zalega lub sprężarka została źle zainstalowana. W pewnym momencie zebrany olej przekroczy ilość krytyczną w urządzeniu i zostanie zassany z powrotem przez sprężarkę, co może doprowadzić do jej awarii. Niestety, jest to usterka ciężka do wykrycia, ponieważ olej nie musi zbierać się przez dzień lub tydzień, ale ten proces może trwać tygodniami, a nawet latami.

3. Wadliwy towar

Kupując nowy produkt, Klient może nie zauważyć jego wad ukrytych. Często jest to zastosowanie złych podzespołów, słabej jakości materiałów lub błędny montaż całej instalacji. Taka sprężarka początkowo może dobrze działać, jednak później podczas jej awarii, wadliwe miejsce jest trudne do odnalezienia. Niestety, ale są to wady trudne do wychwycenia, w tym przypadku pomóc może jedynie kupno urządzenia od sprawdzonych dostawców.

4. Nieodpowiednia pompa próżniowa

Bardzo często problem związany jest z brakiem zabezpieczenia na wlocie w postaci odpowiednich filtrów, dlatego tak ważne jest odpowiednie serwisowanie sprężarek. Ważny jest przegląd pomp i renowacja urządzeń, działania te zwiększą przede wszystkim żywotność i wydajność całych instalacji. Serwis sprężarek to miejsce, w którym można dokonać wszystkich tych działań. Specjaliści kompleksowo zajmują się całym urządzeniem, lokalizując wady i usterki urządzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *