sprężarka śrubowa
Sprężarki śrubowe – zasada działania
15 listopada 2019
sprężarka
Najlepsza sprężarka do garażu
22 stycznia 2020
Pokaż wszystkie

Jak rozróżnić sprężarki?

sprężarki

Warto na samym początku wspomnieć, że wśród dostępnych obecnie na rynku urządzeń, których zadaniem jest sprężanie powietrza, można wyróżnić sprężarki śrubowe olejowe i bezolejowe, łopatkowe, a także tłokowe. Co najważniejsze, taki podział jest uwarunkowany rodzajem funkcjonującego mechanizmu, który jest z kolei odpowiedzialny za przepływ powietrza. Zdecydowanie najbardziej popularne są sprężarki tłokowe i śrubowe. Sprężarki tłokowe bardzo często wykorzystywane są do różnego rodzaju domowych pracach. Z kolei sprężarki śrubowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w bardzo specjalistycznych warsztatach czy przemyśle.

Warto zdecydować się na sprężarkę śrubową czy tłokową?

Jak zostało już wspomniane wcześniej sprężarki tłokowe w zdecydowanej większości przypadków, kupowane są przez użytkowników indywidualnych z powodu znacznie niższej ceny. Ponadto urządzenia są znacznie prostsze w konserwacji, dlatego z powodzeniem stosowane są w gospodarstwach domowych przy różnych pracach. Należy również wspomnieć, że sprężarki tłokowe doskonale zdadzą także egzamin w mniejszych zakładach. Najczęściej wymienianą wadą tego rodzaju urządzeń jest bardzo wysoki poziom hałasu. Producenci próbują jednak na różne sposoby walczyć z tą niedoskonałością.

Warto wspomnieć, że obecnie na rynku dostępne są już specjalne sprężarki tłokowe wyciszane. Hałas zostaje wyraźnie zredukowany przede wszystkim dzięki temu, że produkt został wyposażony w dźwiękochłonną obudowę. Z kolei te śrubowe charakteryzują się nie tylko i wyłącznie bardzo wysoką jakością powietrza, ale również niskim poziomem hałasu. Urządzenia są jednak znacznie droższe w stosunku do sprężarek tłokowych. Natomiast śrubowe olejowe i bezolejowe doskonale zdadzą egzamin przy ciągłej pracy, co jest niezwykle istotne przede wszystkim przy zadaniach, które będą wymagały stałego dopływu sprężonego powietrza.

W przypadku, gdy urządzenie będzie przez cały rok mocno eksploatowane w warsztacie lakierniczym, rekomendowany jest zakup sprężarki śrubowej. Dostępne na rynku produkty mogą być dostarczone zainteresowanemu przedsiębiorstwu razem ze specjalnym osuszaczem powietrza, który tak samo, jak filtr jest niezwykle istotnym elementem, jeżeli chodzi o wyposażenie sprężarek olejowych.

Jak działają sprężarki śrubowe i tłokowe?

Warto przede wszystkim wiedzieć, że praca sprężarki tłokowej bazuje na działaniu tłoka. Tłok przesuwa się bowiem w cylindrze przy odpowiednim wykorzystaniu wału korbowego, a także korbowodu. Ponadto godnym uwagi jest fakt, że w zależności czy wykorzystana będzie jedna, czy dwie strony tłoka, dane urządzenie będzie nazywało się sprężarką jednostronnego albo dwustronnego działania.

Z kolei praca sprężarek śrubowych bazuje na obracających się śrubach. Dzięki temu, że przestrzeń między nimi będzie się zmniejszała, doprowadzi to w rezultacie do sprężania powietrza. Należy również zaznaczyć, ze wysokość sprężania będzie przede wszystkim uwarunkowana stopniem szczelności nie tylko między obiema śrubami, a także śrubami a obudową.

Podsumowanie

Elementem sprężającym powietrze w przypadku sprężarek tłokowych jest tłok, z kolei w przypadku sprężarek śrubowych będą to śruby. W przemyśle, a także przy ciągłej pracy doskonale egzamin zdadzą urządzenia sprężające powietrze, które bazują na mechanizmie śrubowym. Osobom prowadzącym gospodarstwo domowe czy prywatny warsztat w zupełności powinna wystarczyć sprężarka tłokowa. Przedsiębiorstwa posiadające na wyposażeniu sprężarki olejowe nie mogą zapomnieć o osuszaczach powietrza czy filtrach oleju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *