Serwis sprężarek – czy da się go wykonać samemu?

serwis sprężarek
Serwis sprężarek – z czego się składa?
21 maja 2019
Jak chronić zbiornik kompresora przed korozją?
2 lipca 2019

Serwis sprężarek – czy da się go wykonać samemu?

Sprężarki w wielu zakładach oraz przedsiębiorstwach są często najważniejszymi maszynami w całej firmie. Dlaczego? Ponieważ mogą one pracować na wysokich obrotach przez całą dobę i przez wiele lat. Jednak kiedy ulegną one awarii trzeba je serwisować. Ale czy da się samemu przeprowadzić ten serwis? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Serwis nie jest najważniejszą rzeczą na jaką zwracamy uwagę podczas wyboru i zakupu sprężarki. Mało tego – prawdą jest, że większość użytkowników w ogóle się nad tym nie zastanawia lub patrzy tylko na ewentualne koszty jakie podaje sprzedawca odnośnie serwisu.

Sprężarka jest często urządzeniem, bez którego firma nie może dalej funkcjonować i zarabiać. Dlatego lepiej jest w razie jakiejkolwiek awarii oddać do serwisu, a nie samemu podejmować kroki związane z naprawą. Dlaczego? Bo po pierwsze możesz jeszcze bardziej uszkodzić sprężarkę, a po drugie koszt naprawy może się później okazać kilkakrotnie większy.

Odpowiednia konserwacja pomoże utrzymać Ci stały poziom pracy sprężarki. Jakie elementy najczęściej są serwisowane?

Kompresor sprężarki

Odpowiednio przeprowadzony serwis kompresora sprężarki jest priorytetem w każdej firmie używającej tego typu maszyny. Wielu producentów wprowadza ulepszenia do swoich sprężarek i uzupełnia je specjalnym systemem monitorującym. Komputery zainstalowane w sprężarkach, z dużym wyprzedzeniem informują operatora maszyny o ewentualnym problemie i sugerują jej przegląd. Jeżeli sam potrafisz zrobić taki przegląd to jak najbardziej możesz to zrobić. Jednak jeżeli widzisz, że szykuje się jakaś większa awaria, lepiej będzie dla Twojego biznesu jak oddasz ją do serwisu.

Części sprężarki w serwisie

Serwisując sprężarkę ważna jest jakość użytych elementów – nie mogą być one “chińską” podróbką i nie mogą być one używane. Im jakość poszczególnych elementów sprężarki jest lepsza, tym znacznie rzadziej występuje awaria sprzętu. Korzystanie z oryginalnych części i pakietów serwisowych jest najlepszą metodą zapewniającą lepszy stan techniczny sprężarek.

Pneumatik czy serwis na własną rękę?

Firma Pneumatik zapewnia szybki i profesjonalny serwis sprężarek. Ponadto, dostarcza też uszkodzone elementy bez zbędnej zwłoki. Wypożycza także maszyny zastępcze, przez co Twoja firma może dalej pracować na najwyższych obrotach.

W przypadku samodzielnej naprawy tracisz czas na znalezienie elementu, który uległ awarii i często musisz dużo dłużej czekać na jego dostarczenie, nie masz maszyny następnej. A co najważniejsze Twoja firma stoi i nie zarabia.

Szybki serwis sprężarki

Odpowiednia konserwacja jest możliwa także dzięki dokładnemu systemowi komputerowemu o wysokiej jakości i dokładności. Każda awaria sprężarki może być niezwykle kosztowna i problematyczna. Dlatego po pierwsze trzeba zainwestować w najwyższej jakości sprzęt, który zbudowany jest z części wysokiej klasy. Wtedy serwis sprężarki u znanego i sprawdzonego serwisanta jest znacznie szybszy i nie generuje strat w Twojej firmie.