sprężarki śrubowe bezolejowe
Jak znaleźć wyciek sprężonego powietrza?
19 kwietnia 2019
sprężarka tłokowa boge
Serwis sprężarek – czy da się go wykonać samemu?
14 czerwca 2019
Pokaż wszystkie

Serwis sprężarek – z czego się składa?

sprężarka boge

Sprężarka to sprzęt mający bardzo duże znaczenie w procesie produkcyjnym, dlatego jej niezawodność jest tak ważna dla ciągłości działania wielu zakładów i przedsiębiorstw. Budowa nowoczesnych sprężarek wymaga odpowiedniego serwisowania.

Maszyny sprężające składają się z wielu elementów i podzespołów, które wymagają stosownej wiedzy i doświadczenia przy ich naprawie. Jak wygląda serwis sprężarki? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Wymiana elementów eksploatacyjnych

Wszystkie części sprężarki powietrza wymagają dokładnej konserwacji oraz dbania o ich prawidłowe działanie. Elementy eksploatacyjne takie jak filtry czy oleje w naturalny sposób zużywają się po przepracowaniu określonej liczby godzin, co powoduje konieczność ich wymiany.

Odpowiednia dbałość o sprzęt wpływa na poziom zużycia energii elektrycznej. Kupując sprężarkę powietrza warto sprawdzić, czy sprzedawca oferuje kompleksowy pakiet przydatny w eksploatacji urządzenia. W jego ramach powinny znajdować się:

 • instrukcje serwisowe,
 • instrukcje techniczno-ruchowe,
 • naprawcze zestawy serwisowe,
 • pomoc i doradztwo,
 • serwis w razie wystąpienia usterki bądź awarii.

Czym należy kierować się przy wyborze serwisanta?

Właściwy serwis sprężarki to gwarancja ich nieprzerwanej i bezawaryjnej pracy, która często jest bardzo ważna dla funkcjonowania procesów produkcyjnych. Dlatego dostęp do sprawdzonych usług serwisowych powinien być jednym z podstawowych elementów wyboru dostawcy sprzętu. Jak sprawdzić, czy sprzedawca takim serwisem dysponuje?

 1. Sprawdź fachowca. W przypadku systemu sprężonego powietrza potrzebujesz doświadczonego technika, który zna markę i ma dostęp do części zamiennych urządzenia.
 2. Upewnij się, że usługa zostanie wykonana sprawnie. Gdy będziesz miał problem w procesie wytwarzania sprężonego powietrza będziesz potrzebować usługodawcy, który szybko przeprowadzi serwis kompresora i szybko zapobiegnie znacznym stratom. Fachowiec powinien być w stanie jasno określić, jak długo zajmie naprawa urządzenia.
 3. Sprawdzić opinię danych fachowców. Potrzebujesz kogoś, na kogo możesz liczyć, gdy stanie się coś awaria.

Podstawowe prace serwisowe

Odpowiedni serwis pomaga długiej i bezawaryjnej pracy urządzeń sprężających powietrze. Należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, których powinieneś dopilnować w celu odpowiedniej konserwacji sprężarki. Należą do nich:

 • usuwanie zanieczyszczeń, co umożliwia utrzymanie wysokiej jakości powietrza;
 • sprawdzanie przewodów elektrycznych;
 • weryfikacja prawidłowości działania spustów kondensatu;
 • wymiana filtra oleju i separatora oleju zgodnie z DTR urządzenia;
 • czyszczenie chłodnicy oraz wnętrza agregatu;
 • smarowanie łożysk silnika;
 • w razie potrzeby wymiana łożysk silnika, pasków klinowych czy wentylatora.

Odpowiednia konserwacja sprężarki powietrza może być łatwa, jeżeli będziemy wykonywać ją regularnie. Jest to pierwszy kroki do przedłużenia żywotności maszyny. Ważne, żeby wykonywać ją zgodnie z zaleceniami producenta. Warto pamiętać, że zła konserwacja może prowadzić do nieprawidłowego działania kompresora i ostatecznie do awarii. Przerwanie produkcji z powodu niesprawnej maszyny sprężającej powietrze może spowodować poważne koszty dla przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *